W ciepłe letnie dni każdy z nas marzy o tym, aby odpocząć na własnej działce. Podczas wysokich temperatur posiadanie własnego ogródka, balkonu lub tarasu może okazać się zbawienne. Czas relaksu może umilić nam również pergola tarasowa. Dzięki niej będziemy mogli miło spędzić czas z rodziną i znajomymi bez względu na warunki atmosferyczne, ponieważ ochroni ona nas zarówno przed słońcem, jak i przed deszczem. W tych warunkach delektowanie się kawą może być ogromną przyjemnością, szczególnie po ciężkim tygodniu w pracy.

Wybór pergoli tarasowej może być nie lada problemem. Wszystko przez to, że ich rodzaje oferowane przez producentów są niezwykle urozmaicone. Zanim zaczniemy myśleć o odpowiednich materiałach i wykonaniu musimy zapoznać się samą możliwością montażu pergoli na naszym tarasie. Jeśli nasze mieszkanie znajduje się w bloku, warto upewnić się czy wspólnota mieszkaniowa lub zarządca budynku zezwala na tego typu zabudowę. Kiedy pewne jest, że taras może powstać, ważne jest aby odpowiednio zmierzyć nasz taras. Potrzebne będą dane jego długości, szerokości oraz wysokości. Bez nich nie będzie możliwości przygotowania odpowiednich do tego materiałów budowlanych. Kiedy podstawowe pomiary gotowe, czas przejść do konkretnych wyborów. Gama proponowanych pergoli tarasowych jest niezwykle szeroka.

Pergole tarasowe dzielimy przede wszystkim ze względu na tworzywo, z którego zostanie wykonany dach. To prawdopodobnie najważniejszy element całej konstrukcji, ponieważ ma on chronić nas od wszelkich niedogodności pogodowych podczas czasu spędzonego na tarasie. Jednym z materiałów, w który możemy się zaopatrzyć jest tkanina. Oczywiście musi ona być odpowiednio przystosowana do tego, czego oczekujemy od dachu. Powinna ona być nieprzemakalna. Zazwyczaj jest to zwijana roleta w stylu rzymski. Jej zaletą jest stosunkowo łatwy montaż i niewielka waga. Na minus, słaba w porównaniu do innych materiałów wytrzymałość. Dach możemy wykonać również z lameli. Pergole z takim właśnie dachem nazywane są bioklimatycznymi. Wybierane są one coraz częściej przez zainteresowanych pergolami. Mimo że trochę droższe to o wiele bardziej intuicyjne. Wszystko przez to, że w trakcie ich montażu możemy wybrać wersję z możliwością regulacji nachylenia dachu. Dzięki temu będzie można je dostosować do strony, z której akurat świeci słońce.

Ze względu na rodzaj montażu do wyboru mamy pergole wolnostojące i przyścienne. Ogromnym atutem tych pierwszych jest możliwość szybkiej zmiany ich położenia. Pergolę wolnostojącą możemy bez problemu schować na zimę, po czym wyjąć i rozłożyć gdy nadejdą sprzyjające ku temu warunki atmosferyczne. Pergola przyścienna jest mocowana na stałe do ścian domu. Są solidniejsze i zazwyczaj lepsze jakościowo, choć to zależy od budżetu jaki na nie przeznaczymy. Jest to najlepsza alternatywa dla tych, którzy są zdecydowani na montaż pergoli tarasowej w konkretnej lokalizacji.

Ważnym czynnikiem przy wyborze odpowiedniej pergoli tarasowej jest jej konstrukcja. Najpopularniejszym materiałem użytym w tym celu jest aluminium, które otrzymać można w niewygórowanych cenach. Innym materiałem, który w ostatnich latach jest coraz częściej stosowany do konstrukcji pergoli tarasowych jest drewno. Zazwyczaj jest to drewno świerkowe, które ma bardzo dobre referencje jeśli chodzi o porównanie ceny do jakości. Innymi zaletami są z pewnością jego solidność i biodegradowalność.

Autor artykułu Biura Cieszyn
loader